Haber

TDT Genel Sekreteri: Birleşmiş ve güçlü Türk dünyasına doğru

TDT Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Özbekistan’ın Semerkant kentinde gerçekleşen Türk Devletleri Teşkilatı Tepesi (TDT) münasebetiyle makale kaleme aldı. Amreyev makalesinde “2018 yılında Türk işbirliği sürecine katılan ülke sayısı dörttü. Bugün bu sayı yedi ülkeye yükselmiştir. Öte yandan, 2009-2017 döneminde sadece beş Devlet Başkanları Zirvesi gerçekleşmişken, son dört yılda altı Zirve toplanmıştır” tabirlerini kullandı.

Türk devletlerinin son yıllarda artan işbirliğinin değerine ve ortaya çıkardığı olumlu sonuçlarına değinen Amreyev, “Günümüzde Türk devletleri, kendine özgü bir şekilde gelişen, ölçek ve kapsamı giderek artan Türk işbirliğini desteklemek için büyük adımlar atmaktadır. Örneğin 2018 yılında Türk işbirliği sürecine katılan ülke sayısı dörttü. Bugün bu sayı yedi ülkeye yükselmiştir. Öte yandan, 2009-2017 döneminde sadece beş Devlet Başkanları Zirvesi gerçekleşmişken, son dört yılda altı Zirve toplanmıştır” sözlerini kullandı.

DIŞ SİYASETTEKİ KAZANIMLARAmreyev kelamlarına şöyle devam etti;”TDT ülkeleri dış siyasetlerinde bir ahenk geliştirdi ve milletlerarası hususlarda artan oranda küme olarak hareket etmektedir. Örneğin TDT, Azerbaycan halkıyla güçlü bir dayanışma sergileyip, Azerbaycan’ın Karabağ’daki topraklarını kurtarmasını ve bu topraklar üzerindeki egemenliğini tekrar tesis etmesini destekledi. TDT, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Barış Pınarı isimli haklı askeri operasyonunu destekledi, ayrıyeten barışçıl, siyasi açıdan adil, inançlı ve müreffeh bir geleceği arzulayan Kıbrıs Türkleri ile dayanışma içinde oldu. Türk devletleri, Ocak ayı olayları sırasında Kazakistan halkı ve siyasi liderliği ile güçlü dayanışmalarını gösterdi. Son vakitlerde ise, Kırgızistan-Tacikistan sonundaki duruma barışçıl bir tahlil bulmaya çalışan Bişkek’i sıkı bir halde destekledi.”2040 VİZYONU BELGESİ”Özünde, 2040 Vizyonu TDT ülkelerinin münasebetlerini işbirliğinden kademeli bütünleşmeye hakikat yönlendirmektedir. Böylelikle Türk devletlerinin, mal, hizmet, sermaye ve yüksek vasıflı işgücünün manisiz bir formda akışını sağlamak, ayrıyeten karşılıklı bağımlılığın bariz ve kaçınılmaz olduğu ulaşım ve güç üzere hayati kesimlerde işbirliklerini ağırlaştırmak suretiyle, kendi ekonomik alanlarını inşa etmeleri beklenmektedir.””2040 Vizyonu’nun uzun vadeli hedeflerine ulaşmak için TDT’nin gelecekteki çalışmaları beş yıllık stratejiler etrafında yürütülecektir. Bu bağlamda TDT ilk adım olarak, Türk Devletleri 2022-2026 Stratejisi’ni hazırlamıştır. Bu strateji dokümanının 11 Kasım 2022’de Semerkant’ta yapılacak Devlet Başkanları Zirvesi’nde onaylanması bekleniyor.”‘TÜRK MEDENİYETİNİN YÜKSELİŞİ'”Bu Zirve ile Özbekistan TDT’nin Dönem Başkanlığını üstlenecek ve 2023’ü “Türk Medeniyetinin Yükselişi” yılı olarak ilan edecek. 11 Türk işbirliğindeki bu kıymetli muvaffakiyetler yürek vericidir. Türk devletleri bütünleşme gündemlerini sürdürmeye devam etmeli ve 21. yüzyılın zorluklarına yanıt vermeye hazırlanmalıdır. Bugün alacağımız siyasi kararlar ve gerçekleştireceğimiz hareketler, uzun yıllar Türk Dünyasının bütünleşme yolunda olup olmayacağını belirleyecektir. Türk ülkelerinin işbirliğinde kararlı olacaklarına ve daha güçlü, daha bütünleşmiş ve daha birleşmiş bir Türk Dünyası yaratacaklarına inancım tamdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu