Haber

Norveç Başbakanı İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını orantısız buldu

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını yoğunlaştıran çatışmaya tepkisinin uluslararası hukuka göre “orantısız” olduğunu düşündüğünü belirtti.

Norveç’te yayın yapan NRK radyosuna konuşan Store, 7 Ekim’de başlayan çatışmalara İsrail’in tepkisine ilişkin, “Uluslararası hukuk (tepkilerin) orantılı olması gerektiğini söylüyor.” söz konusu.

Gazze Şeridi’ne acil yardım ulaştırılamamasının “ana endişesi” olduğunu belirten Store, “Siviller dikkate alınmalı. İnsani hukuk da bunun farkında. Limitin çok aşıldığını düşünüyorum.” Bir açıklama yaptı.

Başbakan Store, bölgede “felaket” olarak nitelendirdiği durumun “insancıl hukuku veya savaş kurallarını ihlal ettiğini” düşündüğünü belirtti.

Store, “Birçok kişi şu anda gördüğümüz gerilimin bölgede daha büyük ve elbette daha uzun bir çatışmayı tetikleyeceğinden korkuyor” dedi. dedi.

Norveç, İsrail’in siyasi amaçlar için güç kullanarak istikrarı zorlama konusunda çok ileri gittiğini düşünüyor

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Gazze’ye yönelik saldırılarını yoğunlaştıran İsrail’in “meşru müdafaa hakkına sahip olduğuna inandığını” belirtti.

İsrail’in saldırılarında sivillere karşı ayrımcılık yapacak önlemler alması gerektiğini belirten Eide, siyasi hedefler ile güç kullanımı arasında istikrar olması gerektiğine dikkat çekerek, “İsrail’in siyasi hedefler ile güç kullanımı arasındaki dengeyi zorlama konusunda ileri gittiğine inanıyorlar. güç kullanımı.”

Uzun vadeli barışa giden tek yolun iki devletli çözüm olduğuna inandığını ve mevcut durumda en önemli şeyin gerilimin durdurulması olduğunu vurgulayan Eide, “Gazze’ye yönelik şiddetli saldırıların uzun vadede İsrail’e faydası olmayacağını” ifade etti. koşmak.”

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli öldü, 1.900’den fazla Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

yesilova-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu