Haber

Nijer Devlet Başkanı Mohammad Bazum, darbeden bu yana ilk kez görüntülendi

Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’daki askeri darbeden bu yana ilk kez sahneye çıktı.
Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) talebiyle Nijer’de arabuluculuk faaliyetlerine başlayan Çad Geçiş Dönemi Devlet Lideri Muhammed İdris Debi Itno, çeşitli görüşmelerde bulundu.
Itno önce darbenin arkasındaki isimlerden biri olan Salifou Mody ile, ardından Bazum ve eski Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile bir araya geldi.
Itno’nun Bazum ile görüşmesine ait fotoğraflar hem sosyal medyada hem de uluslararası basında geniş yer buldu. Böylece Bazum, darbeden bu yana ilk kez sahneye çıktı.
Özel konutunda ev hapsinde tutulan Bazum’un telefon görüşmesi yapmasına izin veriliyor.
Ev hapsinde tutulan bakanlar sosyal medya ve uluslararası basın aracılığıyla da açıklamalarda bulunabiliyor.
Darbecilere 1 hafta
ECOWAS, dün düzenlediği olağanüstü tepede Başkan Bazum’u serbest bırakıp yeniden göreve başlaması için Nijer’deki cuntaya 1 hafta süre verdi.
ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.
Böyle bir müdahale için ECOWAS’ın askeri gücünün yetersiz kalacağı, bu nedenle Fransa ve ABD’den destek alınacağı iddia ediliyor.
Nijer’de darbe
Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.
Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.
Bir önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou’nun “gizlisi” olarak bilinen ve Abdourahmane olarak da bilinen Tchiani, yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapıyordu.
Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu