Yaşam

Kapadokya Bitkileri Sergisi Açıldı

Kapadokya bölgesinde keşfedilmiş, vakit içinde ülkemizin farklı bölgelerinde de örnekleri bulunan ve Latince isimlerinde “Kapadokya” sözü geçen çoğunluğu endemik olan bitki çeşitlerini tanıtan ‘Kapadokya Bitkileri Sergisi’ açıldı.

Elvan Aydın ve Dr. Kurtuluş Atlı tarafından hazırlanan standın açılışını Nevşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran yaptı. Sergiyi, öğretmenler Aydın ve Atlı ile birlikte gezerek eserler hakkında bilgi alan Savran, her iki öğretmeni de tebrik etti.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan ve daha sonra Nevşehir’deki AVM ve okullarda da sergilenecek Kapadokya Bitkileri Standı hakkında bilgi veren Elvan Aydın, bu stant ile bilhassa öğrencilerde tabiata yönelik merak ve müdafaa duygusu uyandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Aydın, “Bu sergiyi gezerken bazı bitkileri daha önce gördüğünüzü ama çok da üstünde durmadığınızı fark edecek ve sonrasında belki daha dikkatli olacaksınız. Sahip olduğumuz bu biyolojik zenginlikleri kaybetmemeliyiz. Biyolojik çeşitliliğin sadece var olması ile bile değerli olduklarını hiç unutmamalıyız. Burada bahsi geçen bitkiler sadece Kapadokya bölgesinden isim alanlar. Türkiye’nin geri kalanında da buna benzer yüzlerce hatta binlerce örnek var.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu