Ekonomi

Deprem Tarım İşçilerine Acı Biber Mücadelesi

Hatay’da hasat edilen acı biber, depremden etkilenen tarım işçilerine zor günler yaşatıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremden ağır hasar gören Hatay’da depremin ardından hayat normale dönüyor. Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı Güzelce Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta başlayan acı biber hasadı devam ediyor. Depremden etkilenen tarım işçilerini sıkıntıya sokan acı biber tarlada 10 TL’ye, markette 35 TL’ye, pazarda ise 25 TL’ye satılıyor. Elleriyle yüzüne dokunamayan tarım işçileri; Acı hasadında yevmiyesi 340 TL oluyor.

“Biberleri topraktan mercimek topladığımız gibi topluyoruz.”

Depremden etkilenen tarım işçisi Mustafa Ateş, biber hasadının zorluğuna değinerek, “İş yorucu, görüyorsunuz, biberi de tarlada, toprakta, mercimek seçer gibi seçiyoruz. . Biberler acıdır, elimizi yüzümüze koyamıyoruz.”

“Yüzümüze dokunamıyoruz çünkü çok acı veriyor.”

Acı biber tüketmede zorluk çekenler için tatlı biber de ürettiklerini belirten Yurdagül Vural, “Hasadımız iyi gidiyor, hasadımıza başladık ve halen devam ediyoruz. Tatlı ve acı biberlerimiz var. Bunları doğrudan komisyona aktarıyoruz. .Elbette her işin zorlukları vardır.Yani emek vermek “Sonuçta. Yoruluyoruz, toplamakta zorlanıyoruz ama yine de kazanacağımız bir şeyler var elbette. Yüzümüz çok acı olduğu için dokunamıyoruz. Acı olduğu için yapamıyoruz” dedi. – HATAY

ikizcehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu