Haber

Çin Gelecekteki Uzay Görevleri İçin Yeni Yedek Astronotları İşe Alıyor

JİUQUAN, 28 Kasım (Xinhua) — Çin, 12 ila 14 yeni yedek astronot istihdam etmeyi hedefliyor. Çin Beşerli Uzay Ajansı’nın Pazartesi günü verdiği bilgiye göre Eylül ayında başlayan astronot seçim sürecinde yük uzmanı astronot pozisyonu için Hong Kong ve Makao’dan da birinci kere müracaat yapılabilecek.

Bu son işe alımlar ülkenin dördüncü yedek astronot kümesini oluşturacak. Ön seçim şu anda devam ediyor. Akabinde yine inceleme ve onay süreçleri başlayacak.

Çin Beşerli Uzay Ajansı Yönetici Yardımcısı Ji Qiming Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında süreçle ilgili bilgi verdi. Ji, Hong Kong ve Makao’daki bilim-teknoloji kurumlarında, üniversitelerde ve kolejlerde; biyomedikal mühendisliği, makine, elektronik, malzeme, kimya ve astronomi alanlarında çalışan araştırmacılar ile öğretmenlerin coşkuyla başvurularda bulunduğunu söyledi.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na nazaran, temel nitelikler elemesi tamamlandığından ve klinik muayene devam ettiğinden, iki bölgedeki istihdam süreci meselesiz formda devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu