Ekonomi

Bu da dolar lobisi… Sözcü’den ‘dolar neden yükselmiyor’ haberi!

  • HABER7

ABD dolarının Türk Lirası Son 2 yılda ise TL’ye karşı yükselişe geçtiğinde gündem hep döviz kurları üzerine kuruluydu. TL’nin eridiğini, doların çok yükseldiğini iddia eden altı masalı siyasetçiler, medya, ekonomistler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve bunların tüm uzantıları. Battık-bitti-yok olduk ” argümanlarıyla AK Parti hükümetine barikat kurdu. Fırsatçılar ise dolardaki artış bazında yükselişe geçti. Enflasyonu bu şekilde tetikleyen kara eller, 21 Aralık 2021’de devreye girdi. Döviz Korumalı TL Mevduat (KKM) sistemiyle adeta duvara çarptı. “ Dolar 25 TL olacak”, “ Türkiye iflas edecekKKM’nin ”adlı süreçte atılımıyla Dolar, TL karşısında bir gecede yüzde 66 değer kaybetti.

AÇIKÇA SORULMALI: DOLAR NEDEN ARTMIYOR!

Ardından önemli artışların kaydedilemediği dolar kuru, TL karşısında sabit kaldı. Manipülatif olaylarla veya haberlerle yükselebilecek olan dolar, KKM’den sonra” sığınma limanı “Mevcut olmaktan çıktı. Dolar-TL üzerinden aylardır AK Parti hükümetine ve Türkiye ekonomisine iftira atan anlayış bu sefer” dedi. Dolar neden yükselmiyor?” telaffuzunu seslendirmeye başladı.

Tuhaf haber bugün Sözcü gazetesinde yayınlandı. Dolar yükselince hükümeti suçlayan Sözcü, dolar artmayınca da hükümeti suçlamayı başardı.

“Konuşmacı” Seçim öncesi dolar paradoksu: Tehlike çanları çalıyor” başlıklı haberde, hükümetin dolar kurunun yükselmesini önlemek için sıkıyönetim uyguladığı ancak doların en az 23 TL olması gerektiği savunuldu.

HÜKÜMETİN DOLARI YÜKSELTMEK İÇİN ALDIĞI TEDBİRLERİ ELEŞTİRDİLER!

Tekstil branşının TL karşısında dolar değerinde olmaması nedeniyle, “ kurbanolduğu iddia edilen Sözcü gazetesinde yer alan haberde şu garip ifadelere yer verildi:

ÇÜNKÜ TL DEĞERLİ OLDU…

Sözcü haberinde, “ Öte yandan dış pazarlardaki durgunluk, maliyet artışları ve TL’nin değer kazanması nedeniyle sorun yaşayan tekstil sektöründe düşüş daha şiddetli oldu.”söylendi.

DOLAR EN AZ 25 TL OLMALI

Sözcü gazetesinde yer alan haberde, ülke risk primi dikkate alındığında dolar kurunun en az 23 TL ve en az 25 TL olması gerektiği görüşü paylaşıldı.

Doların TL karşısında değer kazandığı bu dönemde Sözcü gazetesinden Türkiye ekonomisine yönelik bazı haberler şöyle kaydedildi:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu