Teknoloji

ABD-Çin ortasında çip gerilimi sürüyor: Intel’den İsrail’e rekor yatırım!

Yonga üreticisinin Polonya’da yeni bir tesis açacağını açıklamasından birkaç gün sonra, İsrail hükümeti Pazar günü Intel’in ülkede yarı iletken üretimine 25 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu;

Bu gelişme, ABD hükümetinin Çin ve Tayvan’dan çip üreticilerine odaklanma eğilimi ve ABD ile Çin arasında son teknoloji konusunda artan gerilimin ortasında bir hareket olarak görülüyor.

ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK YABANCI YATIRIM OLACAK

Başbakanlık ofisi Pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamada, Intel’in İsrail’de yeni bir üretim tesisine 25 milyar dolarlık yatırım yapmak için prensipte anlaşmaya vardığını söyledi. ülkedeki en büyük yabancı yatırım olacak.ilan edildi.

Intel’den yapılan açıklamada, “İsrail’deki üretim kapasitesini artırma niyetimiz, gelecekteki üretim gereksinimlerini karşılama ve Intel’in IDM 2.0 stratejisini destekleme taahhüdümüzden kaynaklanmaktadır”söz konusu.

ABD çip devi geçen Cuma günü Polonya’da yeni bir çip test ve montaj tesisine 4,6 milyar dolar yatırım yapmayı beklediğini duyurdu ve bunun Avrupa Birliği’nin daha güçlü bir yarı iletken tedarik zinciri oluşturmasına yardımcı olacağını söyledi.

ABD VE ÇİN’İN ORTA BÖLGESİNDE ÇİP GERİLİMİ YÜKSELİYOR

Intel, çipler konusunda artan ABD-Çin gerilimi arasında yeni küresel endüstriyel merkezlere yönelen tek çip devi değil.

Çinli yetkililerin soruşturması nedeniyle kendisini jeopolitik olarak sıcak bir ortamda buldu. Micron Technology (MU), geçtiğimiz ay yeni nesil çip üretimini Japonya’ya taşıyacağını duyurmuştu.

Bloomberg’in 16 Haziran’da isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre Micron, çeşitlendirme çabalarının bir parçası olarak da çalışıyor. Hindistan’da bir çip paketleme tesisi kurmak için 1 milyar dolarlık bir sözleşmeye yaklaşıyor.

KAYNAK: HABER7

haber-baskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu